אם נחשפת לאחרונה למה שקורה בעולם השיווק באינטרנט, מן הסתם לא יכולת לפספס את העובדה שיותר ויותר אנשים מדברים על וורדפרס (והאמת, אם פיספסת – לא נורא, כי עכשיו הגעת למקום הנכון, ובדיוק בזמן הנכון).

ולמרות שכולם מדברים על וורדפרס, לא כולם יודעים מה זה וורדפרס. פנו אלי לא אחת לקוחות שאמרו לי שהם רוצים לבנות אתר וורדפרס, אבל כששאלתי אותם למה (כדי להבין יותר טוב את הצרכים שלהם) התשובה היתה פשוט כי ככה אמרו להם.

אז בלי הקדמות נוספות – בואו ניכנס לעניינים.

וורדפרס היא מערכת קוד פתוח, כלומר מערכת שמפותחת ע”י כלל קהילת המתכנתים (כל מי שרוצה לתרום לקהילה כמובן), ומאז צאתה לאור לשימוש עצמאי במאי 2003 (http://wordpress.org/news/2003/05/wordpress-now-available/) עברה שינויים ושיפורים גדולים ורבים בזכות העובדה שכל כך הרבה מפתחים שותפים לתכנות המערכת.

במקור וורדפרס פותחה כמערכת ליצירת בלוגים, ועד היום כשנכנסים לממשק הניהול שלה, יש שם שרידים מעולם הטרמינולוגיה הבלוגי. ולמרות שעדיין נבנים הרבה מאוד בלוגים בעזרת המערכת העשירה הזאת, היום יותר ויותר אתרים תדמיתיים, שאין בינם ובין בלוג דבר וחצי דבר נבנים בוורדפרס.

עיצוב

עיצוב האתרים בוורדפרס נקבע על ידי תבנית, ואחד היתרונות הגדולים מאוד שלה (אגב, וורדפרס היא נקבה – וכך גם כתובות הודעות המערכת שלה) הוא היכולת להחליף תבנית באתר מבלי לשנות את התכנים או להשפיע עליהם. יותר מזה, היצע התבניות באינטרנט הוא עצום – רק באתר של וורדפרס ישנן היום 1403 תבניות שניתנו להורדה ולשימוש בחינם (קוד פתוח – אמרתי כבר?).

מעבר לתבניות החינמיות, ישנם אתרים שמוכרים תבניות פרימיום במחירים שונים ותחת רשיונות שונים – החל מ-$1 ועד $250 ומעלה עם רשיון לשימוש חד פעמי, או רשיון לשימוש חוזר ואפילו מסחרי. ואם מה שרצית הוא עיצוב אתר שאין כמוהו בעולם, תוכל למצוא מתכנתים מוכשרים שיכולים להפוך כל עיצוב לתבנית וורדפרס שתדע לקבל את התכנים שלך ולהציג אותם באינטרנט.

אז מה היא יודעת לעשות?

אז אם שאלת את עצמך מה אפשר לעשות עם וורדפרס (שאלה טובה מאוד), התשובה היא “כמעט הכל”.

קודם כל, כמו שתוכנן עבורה במקור, אפשר להקים במערכת בלוגים, והיום נוסף גם נדבך הוידאו, ועולים וצומחים לא מעט ולוגים (video blog) שנבנו בעזרתה. אתרי תדמית רבים גם הם בנויים על וורדפרס כ- CMS (Content Management System).

בשני המקרים הכלי החשוב מאוד שהיא מספקת הוא עצמאות – כל אחד יכול לנהל את האתר שלו בעצמו.

ועכשיו מגיעות ההרחבות…

כחלק מהגישה הכללית של וורדפרס, לא כל היכולות שלה מוטמעות במערכת עצמה, אלא מתאפשרות ע”י תוספים (plugins) שהם מעין תוכנות קטנות שמשתלבות עם וורדפרס ומגדילות את היכולות שלה.

למשל, ישנו תוסף שפותח כל תמונה שמקליקים עליה כתמונה צפה (כמו שרואים היום בפייסבוק), תוסף אחר מאפשר הוספת סקרים לאתר אם דעת הגולשים שלך חשובה לך, ויש תוספים לחיבור לרשימות דיוור, תוספים לאתר חברות – שבו החברים יכולים לראות רק את התכנים שהרשית להם, תוספים לחנות – שמאפשרים לך למכור ולגבות תשלומים דרך האתר. ועוד ועוד – כבר אמרתי, כמעט הכל.

ושוב, בגלל שמדובר במערכת קוד פתוח, ישנם הרבה תוספים לשימוש חינם (באתר של וורדפרס יש היום 15,000 תוספים חינמיים להורדה), שיכולים לאפשר לך (או למי שמנהל עבורך את האתר) להכניס יכולות חדשות לאתר.

וורדפרס וקידום

אז עכשיו התחלת להבין למה כדאי לעבוד עם וורדפרס, אבל זה לא הכל. וורדפרס יודעת גם לתרום לקידום בגוגל – וגוגל אוהב את וורדפרס. מאוד.

הנה כמה מהיתרונות של המערכת בקידום:

לסיום, אני מקווה שעזרתי לך להבין קצת יותר למה כדאי גם לך להשתמש בוורדפרס.

אני מודה לך שהקדשת את הזמן וקראת את המאמר.

תומי גורדון

תומי גורדון הוא הבעלים של דאבל יו – מומחי בניית אתרים, מתכנת ותיק ומומחה לקידום אתרים ולשיווק באינטרנט ובעולם האמיתי.